Umowa o pracę daje zatrudnionemu szereg uprawnień. Wśród nich są m.in.: urlop wychowawczy, urlop macierzyński, urlop zdrowotny (tzw. zwolnienie lekarskie), urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, niedyspozycja bez podania przyczyny, prawo do zapomogi i pożyczki zakładowej. Uprawnienie ta reguluje Kodeks Pracy.
Urlop macierzyński przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Takiego prawa nie daje umowa o dzieło ani umowa zlecenie. Zresztą dwa ostatnie dokumenty nie formalnie mają umocowanie w Kodeksie Cywilnym. Są to umowy cywilnoprawne.
Urlop macierzyński i urlop wychowawczy od niedawna przysługuje obojgu rodzicom. Kobiecie przysługuje 18 tygodni przerwy przy pierwszym porodzie i 20 tygodni przy każdym następnym lub 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka w jednym porodzie.
Pracownica może zacząć korzystać ze swojego prawa do urlopu co najmniej dwa tygodnie przed datą rozwiązania. Reszta wymiaru urlopu jest wykorzystywana po porodzie aż do wyczerpania limitu. Kobieta po wykorzystaniu 14 dni wypoczynku po urodzeniu może zrzec się pozostałego wymiaru urlopu albo udzielić go mężowi wychowującemu dziecko. Ojciec musi w tej sprawie złożyć u pracodawcy pisemny wniosek.
Kobiecie korzystającej z urlopu macierzyńskiego nie może zostać wręczone wypowiedzeni