Nawet jeśli nie planujemy sporządzania testamentu czy intercyzy małżeńskiej, wizyta u notariusza prędzej czy później i tak będzie nas czekać. W wielu bowiem sytuacjach, gdzie konieczne jest przedstawienie ważnych w świetle prawa dokumentów, niezbędna staje się wizyta właśnie u notariusza.
Zakres obowiązków, jakie są typowe dla pracy notariusza jest bardzo duży. Obejmuje czynności związane z przygotowaniem dokumentów zarówno dla osób prywatnych, jak i podmiotów gospodarczych.Jest więc duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później czekać nas będzie wizyta u notariusza. Dobrze jest wiedzieć zatem, jakiego rodzaju pomocy można się spodziewać.
Poznanie obowiązków, jakie wykonuje w swej codziennej pracy notariusz jest istotne, jeśli chcemy by nasze sprawy zawsze zostały załatwione zgodnie z prawem i nie budziły wątpliwości sądu.
Załóżmy więc, że chcemy założyć firmę bądź przystąpić do spółki, stając się jej udziałowcem. W takiej sytuacji stoi przed nami konieczność dopełnienia wielu formalności, w tym złożenia podpisów na ważnych dokumentach.
Okazuje się przy tym, że zwykłe złożenie podpisu nie świadczy wcale o tym, że dokument jest ważny. Aby mógł zostać uznany za sporządzony zgodnie z prawem, do podpisu musi dojść w obecności notariusza, który swoim podpisem z kolei poświadcza, że dokument został sporządzony zgodnie z prawem.
Warto przy tym pamiętać, że notariusz nie tylko zwraca uwagę na to, by do podpisu doszło w określonych okolicznościach, z zachowaniem pewnych procedur prawnych. Przede wszystkim, nim notariusz złoży swój podpis na dokumencie, musi sprawdzić, czy został on odpowiednio napisany, a więc, czy zostały w danym dokumencie zawarte wszystkie ważne informacje.
Dokument,w którym notariusz ma poświadczyć własnoręczność podpisu musi posiadać datę i miejsce jego spisania. Z oczywistych względów, przy podpisywaniu takich dokumentów muszą być obecne wszystkie osoby, które w dokumencie zostały wymienione.
Dlaczego tak istotne jest potwierdzenie własnoręczności podpisu na niektórych dokumentach? Własnoręczność podpisu dowodzi, że osoby trzecie w żaden sposób nie wyłudziły podpisania określonej umowy, na przykład wykupu weksli czy wejścia w spółkę, a także, że sama umowa czy inny dokument został sporządzony zgodnie z prawem.
Jeśli więc planujemy zakładanie czy - w razie niepowodzenia inwestycji - likwidację firmy, dobrze jest się zorientować, gdzie znajdziemy osobę kompetentną do poświadczenia własnoręczności podpisu.
Na ogół na wsiach i w małych miasteczkach nie znajdziemy kancelarii notarialnej, ale już w większym mieście, takim jak na przykład Gdańsk czy Kraków, odpowiednią osobę znajdziemy bez trudu. Jeśli jesteśmy spoza dużego miasta i chcemy skorzystać z pomocy notariusza, dobrze jest najpierw pozyskać listę adresów, pod którymi notariusza Gdańsk znajdziemy.
Źródłem wiedzy w takich przypadkach jest najczęściej internet, gdzie takie hasła jak notariusz Gdańsk są bardzo często wpisywane. Nawet rodowici mieszkańcy Gdańska bardzo często nie wiedzą, na jakiej ulicy znajduje się kancelaria,w której przyjmuje interesantów notariusz Gdańsk.
Dobrze jest pamiętać o tym, ze wybierając się do notariusza należy mieć przy sobie dowód osobisty, który poświadczy naszą tożsamość. W niektórych przypadkach notariusz może być poproszony o to, by to on stawił się pod określonym adresem, jeśli do podpisania dokumentu dochodzi na przykład w siedzibie firmy przy obecności wszystkich akcjonariuszy. Notariusz musi mieć przy sobie pieczątkę.